Vyhledávání
      

kotvice plovoucí (Trapa natans)

Vodní a bahenní rostliny > 

Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
kopinaté, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, náročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Kotvice plovoucí je vodní rostlina se zvláštními plody, dnes je téměř vzácností. Je to jednoletá bylina. Plodem je oříšek proměnlivého tvaru, v době zralosti obalený číškou. V obrysu je plod vejčitý až zaobleně trojúhelníkovitý, z boků je více či méně zploštělý. Pod vrcholem a v dolní třetině plodu vybíhají silné, ostnitě zúžené výběžky. Hořejší i spodní pár těchto přeměněných kališních lístků, jsou protistojné. Na vrcholu plodu je zobánek. Bylinná číška brzy odumírá a odlupuje se. Po jejím opadnutí se na koncích výběžků opět objeví obrácené, tuhé ostnité chlupy a na vrcholu je otvor s věnečkem štětin, na bázi výrazně kosočtverečný pupek s valem. Oplodí je žebernaté, matné, šedohnědé, lysé, žebra jsou lesklá. Plody jsou asi 2,5 cm dlouhé a 3 cm široké.

Semena jsou v obrysu srdčitá s mírně vydutými boky. Na hřbetní straně jsou mírně vypouklá, na břišní vydutá, s dvěma hrbolky. Na vrcholu semena je malá špička. Osemení je hrubě svraštělé na břišní straně a jemně na hřbetní straně. Barva osemení je hnědá. Semena jsou 15 mm dlouhá a 6 mm široká.

Klíček má dvě nestejné dělohy. Čepel jedné zůstává v plodu a vyklíčí pouze její silný řapík, dlouhý asi 50 - 70 mm, naproti bázi řapíku vyrůstá druhá děloha v podobě malého klíčního listu podlouhlého, na konci dvouklaného, naspodu přisedlého, 4 - 5 mm dlouhého. Uprostřed mezi klíčním listem a řapíkem velké dělohy je plynula, ze které vyrůstají záporně geotropicky dva stonky, na kterých vyrůstají první listy čárkovitě kopinaté. Kořínek roste kladně geotropicky a zpočátku plave ve vodě.

Čeleď:
Trapaceae – konvicovité

Výskyt:
Rostlinu můžeme občas najít v nižších polohách v eutrofních vodách stojatých nebo pomalu tekoucích.

Množení:
Kotvice se množí generativně. Plody zrají koncem podzimu a brzy opadávají. Semena mají klíční odpočinek, který se přeruší v chladné vodě. Semenáčky se vyvíjejí koncem dubna do poloviny května. Semena nesnášejí sladování v suchu. Klíčivost trvá dva až tři roky.

Plody brzy klesají ke dnu a tam pevně zakotvují harpunkami. Teprve po vyklíčení vyplavou na povrch a mohou být rozšiřovány vodními proudy. Plody jsou šířeny také epichorně, vodnímu živočichy, hlavně ptáky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.